Nemji-logo-inverted

Gastroenterologické pracoviště

Popis oddělení

Gastroenterologické pracoviště zajišťuje komplexní péči o pacienty s chorobami trávicího traktu. Zaměřujeme se na léčbu onemocnění jícnu, žaludku, střev, jater, žlučových cest a slinivky břišní. Součástí pracoviště je gastroenterologická ambulance a tři endoskopické sály.
Od června 2007 bylo naše pracoviště ustanoveno centrem pro biologickou léčbu pacientů se zánětlivým onemocněním střev. Biologickou léčbu aplikujeme v prostorách našeho pracoviště. Součástí ambulance je také Nutriční poradna, jejíž služby využívají zejména onkologičtí pacienti v malnutrici. Vyšetření v našich ambulancích probíhají po objednání.
S pomocí metod digestivní endoskopie poskytuje naše zařízení větší množství diagnosticko- terapeutických výkonů u nádorových a nenádorových onemocnění zažívacího ústrojí.   Gastroskopii (vyšetření jícnu, žaludku a části dvanáctníku) společně s koloskopií (vyšetření konečníku a tlustého střeva) provádíme každý pracovní den – na vyšetření je nutná speciální příprava a objednání předem.  Naše pracoviště je zapojeno do celonárodního programu preventivního vyšetřování nádorů tlustého střeva a konečníku.

Jednou týdně provádíme ve spolupráci s týmem Anesteziologicko-resuscitačního oddělení endoskopie v hlubší analgosedaci či celkové anestezii včetně zavádění PEG – perkutánní endoskopická gastrostomie. Dále jednou týdně provádíme také ve spolupráci s lékaři oddělení ARO endoskopické vyšetření pacientů Pediatrického oddělení.
Od konce roku 2018 máme k dispozici vlastní ultrasonografický přístroj, zaměřujeme se zejména na ultrazvuková vyšetření střev, jater, žlučových cest, slinivky břišní a jaterní elastografii.
V indikovaných případech provádíme necílené biopsie jater pod ultrazvukovou kontrolou (za hospitalizace). Dále vyšetřujeme slinivku břišní a mimojaterní žlučové cesty lineárním echoendoskopem.
V prostorách Radiodiagnostického oddělení vyšetřujeme pacienty metodou ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie – vyšetření vývodných žlučových a pankreatických cest).

Ročně provedeme více než 1700 gastroskopií, cca 1700 koloskopií, 350 vyšetření ERCP a téměř 250 endosonografií. Náš tým zajišťuje nepřetržitou urgentní endoskopickou službu 24 hodin každý den v kalendářním roce.

Personální obsazení

MUDr. Marie Tomanová

MUDr. Marie Tomanová

Vedoucí lékař

Ordinační hodiny

Pondělí: 7:00 – 15:30
7:00 – 8:00 (odběry krve pro laboratorní vyšetření)
Úterý: 7:00 – 15:30
7:00 – 8:00 (odběry krve pro laboratorní vyšetření)
Středa: 7:00 – 15:30
7:00 – 8:00 (odběry krve pro laboratorní vyšetření)
Čtvrtek: 7:00 – 15:30
7:00 – 8:00 (odběry krve pro laboratorní vyšetření)
Pátek: 7:00 – 15:30
7:00 – 8:00 (odběry krve pro laboratorní vyšetření)

Kontaktní informace

Kde nás najdete

Fotogalerie