Nemji-logo-inverted

Dárci krve a kostní dřeně

Průběh odběrem

 • Objednání
  Osobně v evidenci dárců

  Při objednání uveďte krevní skupinu, příjmení, jméno, ročník narození.

  On-line

  Na stránce darci.nemji.cz se dárce může objednat sám. Pro přihlášení je nutné znát číslo dárce, které naleznete na své průkazce dárce krve (viz obrázky níže). Heslem jsou poslední čtyři číslice jeho čísla pojištěnce. Heslo nelze změnit. Po přihlášení je vidět pouze číslo dárce a objednaný termín, žádné citlivé údaje nejsou k dispozici.

  Návod na online objednávání naleznete ZDE.

  E-mailem

  Žádosti o objednání je možné posílat mailem na adresu: darci@nemji.cz. Objednací doba je minimálně 1 měsíc a maximálně 4 měsíce předem. V e-mailu vždy uveďte rodné číslo, jméno a příjmení, krevní skupinu a Vámi žádaný termín. Pozor! Objednání je platné pouze po obdržení zpětného e-mailu a potvrzení termínu pracovnicí transfuzního oddělení.

  Telefonicky

  Pro dárce je určena bezplatná linka pro objednávání a dotazy: +420 800 100 876. Někdy není v našich silách pokaždé reagovat na zvonění telefonu. Prosím buďte shovívaví a nejlépe využijte mail pro dotazy a objednávání.

  K odběrům budeme přijímat pouze objednané dárce, kteří jsou u nás registrovaní. Výjimkou jsou prvodárci, kteří mohou přijít bez objednání.

  Interval mezi jednotlivými odběry plné krve je nastaven podle posledních doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP.

  Celkový počet odběrů za rok:

  Muži – maximálně 4x za posledních 12 měsíců v intervalu minimálně 10 týdnů (70 dní).
  Ženy – maximálně 3x za posledních 12 měsíců v intervalu minimálně 3 měsíce (90 dní).

  Pokud darujete plazmu jsou intervaly následující:

  Po plazmě lze darovat plnou krev po 48 hodinách.
  Po plné krvi lze darovat plazmu po 1 měsíci (28 dní).
  Z důvodu plynulého zásobování transfuzními přípravky a využití všech u nás registrovaných dárců doporučujeme delší intervaly mezi jednotlivými odběry. Při objednávání dbejte na to, abyste dodrželi intervaly mezi odběry.

 • Příprava na odběr
  Jsem vhodný dárce?

  Sami sebe nejlépe znáte a nejlépe jste schopni posoudit, zda splňujete kritéria vhodného dárce krve. Doporučujeme Vám seznámit se ještě v pohodlí domova důkladně s dokumentem Poučení dárce krve. Tento dokument dostanete k prostudování před každým odběrem. V „Poučení dárce krve“ naleznete základní informace o rizikových faktorech, které mohou ovlivnit kvalitu darované krve. Pokud nesplňujete kritéria vhodného dárce, je lépe od darování krve ustoupit. U žen se neprovádí odběry krve v době menstruace a těhotenství.

  Důležitý je vhodný oděv:

  Na odběr si oblékejte oblečení s krátkým rukávem nebo volným rukávem, aby bylo lehce přístupné místo odběru – loketní jamka. Dámám nedoporučujeme minisukně.

  Doklady:
  • Doklad totožnosti s fotografií (občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas). Prozatím nepřijímáme elektronickou verzi dokladů totožnosti.
  • Doklad o zdravotním pojištění platném v České republice
  Stravování a příprava na odběr:

  V žádném případě nesmíte hladovět! Dodržujte pitný režim!

  Den před odběrem: nejezte tučná jídla a nepijte alkoholické nápoje, pijte doporučené množství tekutin 2,5 až 3 litry. Dodržujte klidový režim, zvýšená námaha může ovlivnit vaše laboratorní výsledky. Léky, které užíváte, si vezměte dle zvyklostí, nezapomeňte je všechny uvést do dotazníku, který budete vyplňovat (nutné znát názvy). V den odběru: Ráno posnídejte netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce,…). Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, které jsou tučné. Také celozrnné výrobky nejsou vhodné, jelikož obsahují různé druhy ořechů a semínek, která jsou tučná. Před odběrem vypijte minimálně 0,5 l tekutin (slazený čaj, minerálka, voda, džus). Kávu konzumujte bez mléka či smetany. Před odběrem nekuřte (12 hodin před odběrem)!

 • Vstup na oddělení a šatna

  Využijte prosím vyhrazený vchod pro dárce, který se nachází mezi Domem zdraví a budovou D.

  Před vstupem na oddělení si navlékněte ochranné návleky na obuv. Oděv si můžete odložit v šatně pro dárce krve, kde předložíte průkazku dárce krve (prvodárci bude vytvořena dočasná průkazka dárce krve). Dostanete pořadové číslo, které vás následně povede celým procesem. Toto číslo zároveň slouží jako šatní číslo. Zde také dostanete „Poučení dárce krve“ a dotazník. Můžete se jít posadit do jídelny, kde můžete řádně pročítat „Poučení pro dárce“ a vyplňovat „Dotazník dárce krve“.

 • Evidence

  Do evidence si vás zavolají dle pořadového čísla pomocí vyvolávacího systému. Zde probíhá zaregistrování dárce do systému – předložíte průkazku dárce krve, dotazník, kde musíte mít vyplněno jméno a rodné číslo, a doklad totožnosti. Zde je nutné nahlásit změny (jméno, pojišťovna, telefon, trvalá adresa, přechodná adresa, zaměstnání).

 • Malý odběr - odběr vzorku

  Po zavolání předložíte průkazku dárce krve. Odběr vzorku slouží k vyšetření parametrů vašeho krevního obrazu. Při malém odběru se vás sestřička zeptá, z jaké ruky budete chtít absolvovat velký odběr. Po odběru vzorku se čeká na výsledky a je vám v kuchyňce k dispozici čaj a pečivo. V prostoru za jídelnou jsou toalety.

 • Vyšetření

  Ve vyšetřovně se hodnotí způsobilost dárce k odběru dle vyplněného dotazníku a případně dodatečných dotazů. Po zavolání předložte průkazku dárce krve a kompletně vyplněný dotazník dárce krve. Pohovor s odpovědnou osobou je spojený se základním fyzikálním vyšetřením (např. měření krevního tlaku, vážení). Odpovědná osoba rozhodne o vašem připuštění k odběru. Máte možnost klást jakékoli dotazy.

 • Odběrový box
  • Umyjte si a řádně osušte loketní jamku ruky, ze které bude prováděn odběr.
  • Před vstupem na odběrový sál vyplivněte žvýkačku!
  • Pokud by vás postihla nevolnost, mohla by způsobit velké komplikace.
  • Na box je zakázán vstup dětem (dítě musí počkat v čekárně).
 • Odběr

  Po zavolání na odběrový box předložte průkazku dárce krve. Poté se položíte na odběrové lehátko.

  Odběr krve se provádí do jednorázových odběrových souprav. Všechny pomůcky pro odběr krve jsou jednorázové, jsou určeny pouze pro vás. Odebírá se 450 ml krve a délka odběru se pohybuje v rozmezí 5-12 minut. Je možné, že během odběru nebo po něm se vám nevyhnou některé nežádoucí účinky.

  Po odběru dostanete zpět potvrzenou průkazku dárce krve, poukázku na občerstvení a stravenku.

 • Možné nežádoucí účinky odběru krve a jak jim předcházet

  Krevní výron (modřina) v místě vpichu do žíly a okolí.
  Riziko této komplikace lze snížit bezprostředně po odběru řádným stlačením místa vpichu – neohýbat ruku, později podáním studených obkladů a aplikací masti.
  Celková reakce, mdloby. Jsou způsobeny ne zcela optimálním přizpůsobením krevního oběhu dárce na vzniklou krevní ztrátu. K mdlobě dochází nejčastěji u hladovějících, nedostatečně zavodněných, unavených a „uhoněných“ dárců. Prevencí je adekvátní dietní režim před odběrem, dostatečně dlouhý pobyt na odběrovém lůžku a spolupráce s personálem transfuzního odd.
  Nebojte se sdělit zdravotnímu personálu, že se po odběru cítíte slabí, nepřeceňujte síly.
  Je vhodné včas upozornit odebírající sestru na případnou nevolnost či jakékoliv jiné nepříjemné pocity spojené s odběrem.
  Z odběrového křesla vstávejte pomalu.

 • V jídelně dárců

  Dostanete kávu a malé občerstvení. Tato doba je určena pro relaxaci po odběru. Nespěchejte. Pokud ucítíte slabost, položte se na nejbližší lehátko. Můžete se zároveň v evidenci objednat na následující termín nebo si vyzvednout potvrzení na daně nebo o počtu odběrů.

 • Objednání na další odběr

  U okénka evidence se můžete objednat na další odběr.

 • Odhlášení a odchod

  Při odchodu se musíte odhlásit v šatně, kde předložíte průkazku dárce krve a vrátíte číslo pro průchod. Zároveň zde dostanete potvrzení pro zaměstnavatele o odběru.
  Po odběru krve vám parkovací lístek potvrdíme razítkem v evidenci odběrového střediska. Do 15 minut si ho můžete vystornovat na informačním centru nemocnice. Poté do 15 minut můžete opustit parkoviště bez zaplacení parkovného.

 • Následující režim

  V den odběru odpočívejte, vynechejte náročný fyzický trénink, neprovádějte rizikové činnosti (práce ve výškách, potápění, horolezectví, pilot, řidič z povolání, apod.) Řidiči hromadné dopravy, jeřábníci, pracovníci ve výškách, horolezectví, potápění, paraglidingu apod. by měli mít pauzu alespoň 12 hodin po odběru, nejlépe s nočním spánkem. Piloti dopravních letadel by měli mít pauzu po odběru alespoň 24 hodin. Je nutná sebekontrola a v případě zdravotních obtíží před letem podat hlášení.

  Řízení motorových vozidel po odběru krve:

  Je možné, nejdříve však po 15 minutách, pokud se cítíte dobře.

 • Obnova krve

  Nejdůležitější částí krve, kterou nám darujete jsou červené krvinky, které obsahují hemoglobin, který v těle zajišťuje přenos kyslíku a tím okysličování tkání. Dále během darování přicházíte o nemalé množství železa, které je potřebné ke tvorbě hemoglobinu. Proto je nutné mezi odběry železo ve zvýšené míře doplňovat.

  Dárci krve by proto měli věnovat zvýšenou pozornost svému jídelníčku a dbát na dostatečný příjem železa. Proto dárcům doporučujeme v jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa (viz tabulka níže). Je nutné zohlednit různou vstřebatelnost železa v závislosti na původu železa. Z živočišných produktů se železo vstřebává snadněji (10-20 %) než z rostlinných produktů (3-5 %). Zároveň některé potraviny inhibují vstřebávání železa (káva, černý a zelený čaj, mléčné produkty). Na druhé straně jsou látky, které pomáhají vstřebávání železa (vitamin C, živočišné bílkoviny). Pokud si dárce takto upraví jídelníček, dojde k přirozené obnově červených krvinek.

  Praktická doporučení pro úpravu jídelníčku:

  Červené maso a vnitřnosti mají největší obsah železa. Ideálně 4 x týdně.
  Vstřebávání železa z potravin rostlinného původu bude vyšší po přidání malého množství masa nebo ovoce s vitaminem C. Jako dezert po jídle si dejte ovoce nebo džus s vitaminem C (citrusy, ovocné džusy). Přidávejte šunku do zeleninových jídel, kousek klobásy do polévky.
  Vstřebávání železa, zejména z rostlinného původu, snižuje pití černého a zeleného čaje, kávy. Pijte uvedené nápoje mimo dobu jídla.
  Vstřebávání železa, zejména z živočišného původu, snižují mléčné výrobky. Vyhněte se pití mléka nebo konzumaci mléčných výrobků po dobu jídla a bezprostředně po něm.

  Tabulka potravin obsahujících železo:
  Druhy potravin
  Potraviny
  Živočišné produkty
  Játra (kachní, hovězí, vepřová, krůtí, kuřecí)
  Plody moře (ústřice, mušle)
  Maso (hovězí, vepřové, krůtí)
  Vajíčka
  Ryby
  Rostlinné produkty
  Houby (kuřátka, sušené hřiby, hlíva, žampiony)
  Obiloviny - oves, pšenice, jáhly, quinoa a rýže
  Sója, červené fazole, hrášek, červená čočka, tofu a tempeh
  Tmavá listová zelenina, červená řepa, brokolice
  Ovoce čerstvé i sušené - meruňky, jahody, rybíz, maliny, ostružiny, švestky, rozinky, melasa
  Ořechy či semínka
  Mléčná čokoláda, kardamom a skořice
  Sušené bylinky a koření - tymián, petržel, máta, majoránka, kmín
  Nápoje
  Džus - pomerančový, jablečný, rajčatový, řepový
  Červené víno
 • Dotazníky

  Dotazníky pro případné samovyloučení, a pozdějších nežádoucích reakcí po odběru naleznete ZDE.