Nemji-logo-inverted

Dárci krve a kostní dřeně

Prvodárci

Rozhodli jste se darovat krev na našem odběrovém středisku? Potom byste měli vědět, co Vás čeká, jaké podmínky musíte splňovat, aby Váš odběr proběhl co nejkomfortněji.

 

Dobrý den, děkujeme, že máte zájem o darování krve na našem odběrovém středisku.

Jako prvodárce se k nám nemusíte předem registrovat ani objednávat,  objednání provádějte až pro další odběry. Abychom Vám ušetřili zbytečné starosti a zbytečné zklamání z nemožnosti darovat krev, prosíme Vás o kontrolu, zda splňujete podmínky pro darování, které naleznete na stránce Podmínky pro darování.

 

Jsem vhodný dárce?

Sami sebe nejlépe znáte a nejlépe jste schopni posoudit, zda splňujete kritéria vhodného dárce krve. Doporučujeme Vám ještě v pohodlí domova seznámit se důkladně s dokumentem Poučení dárce krve. Tento dokument dostanete k prostudování před každým odběrem. V „Poučení dárce krve“ naleznete základní informace o rizikových faktorech, které mohou ovlivnit kvalitu darované krve. Pokud nesplňujete kritéria vhodného dárce, je lépe od darování krve ustoupit. U žen se neprovádí odběry krve v době menstruace a těhotenství.

 

Důležitý je vhodný oděv:

Na odběr si oblékejte oblečení s krátkým rukávem nebo volným rukávem, aby bylo lehce přístupné místo odběru – loketní jamka. Dámám nedoporučujeme minisukně.

 

Doklady:
  • Doklad totožnosti s fotografií (občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas). Prozatím nepřijímáme elektronickou verzi dokladů totožnosti.
  • Doklad o zdravotním pojištění platném v České Republice
Stravování a příprava na odběr:

V žádném případě nesmíte hladovět! Dodržujte pitný režim!

Den před odběrem: nejezte tučná jídla a nepijte alkoholické nápoje, pijte doporučené množství tekutin 2,5 až 3 litry. Dodržujte klidový režim, zvýšená námaha může ovlivnit vaše laboratorní výsledky. Léky, které užíváte si vezměte dle zvyklostí, nezapomeňte je všechny uvést do dotazníku, který budete vyplňovat (nutné znát názvy). V den odběru: Ráno posnídejte netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce,…). Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, které jsou tučné. Také celozrnné výrobky nejsou vhodné, jelikož obsahují různé druhy ořechů a semínek, která jsou tučná. Před odběrem vypijte minimálně 0,5 l tekutin (slazený čaj, minerálka, voda, džus). Kávu konzumujte bez mléka či smetany. Před odběrem nekuřte (12 hodin před odběrem)!